مصرف یک نخ سیگار مساوی 5 ونیم دقیقه کاهش از عمر انسان

دسته: دیدنی ها و شنیدنی های روز
بازدید: 612

مصرف یک نخ سیگار مساوی 5 ونیم دقیقه کاهش از عمر انسان

مسئول دبیرخانه كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: مصرف یك نخ سیگار ، 5/5 دقیقه از عمر انسان می كاهد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، 'خدیجه محصلی' در گفت و گویی افزود: دخانیات بیش از حوادث رانندگی، مصرف مشروبات الكلی، سواستفاده از داروها، خودكشی و آتش سوزی در جهان موجب مرگ و میر انسان ها می شود.

وی افزود: یـك نخ سیگار حاوی هشت تا 20 میـلی گـرم نیكوتین است كه تنها یك میلی گـرم آن هنـگـام كشیدن سیگار جذب بدن می شود.

كارشناس مركز سلامت محیط و كار تصریح كرد پس از 12 ساعت از كشیدن آخرین سیگار، سطح نیكوتین در بدن كاهش یافته و قلب و ریه شروع به ترمیم ضایعات ناشی از دود سیگار می كند در حالی كه حس بویایی و چشایی بهتر، تنفس آسانتر و سرفه كاهش می یابد.

وی ادامه داد: طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ‌5 ثانیه یك نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد.

محصلی خاطرنشان كرد نتایج تحقیقات حاكی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجـوانی شــروع به كشیدن سیگار كنند (بیش از ‌٧٠ درصد موارد سیگاری شدن در این مــرحله اتفاق می‌افتد) و مدت ‌٢٠ سال یا بیشتر به این عمـل ادامه بدهند بین ‌٢٠ تا ‌٢٥ سال زودتر از افرادی كه به هیچ ‌وجه در زندگی سیگار نكشیده‌اند، خواهند مرد.

وی یادآور شد: تنها سرطان ریه یا بیماری های قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلكه مجموعه‌ای از مسایل و مشكلات بهداشتی در ارتباط با مصرف مواد دخانی وجود دارد كه می‌تواند به لحاظ شرایط جسمانی و مقاومت ایمنی در افراد سیگاری بروز كند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد